PhDr. Luboš Y. Koláček, Ph. D.

Mgr. Luboš Y. Koláček

consiliarus de vino

jednatel a šéfredaktor nakladatelství Bondy, spisovatel, publicista, novinář, fotograf

Krátký profesní životopis:

Luboš Y. Koláček

Titul: PhDr., Ph. D., ročník 1960; původem z Brna, žije v Praze, Liberci a na svém sídle v Olovnici

Básník a spisovatel (autor více než čtyřiceti knih); novinář (redaktor, reportér, šéfredaktor), dnes nezávislý publicista (dlouholetý člen Syndikátu novinářů ČR); filmový, televizní a rozhlasový scénárista; fotograf (dlouholetý účastník Czech Press Photo), herec a moderátor. Člen Evropského řádu rytířů vína (Ordinis Equestris Vini Europae). Svého času soukromý nakladatel (nakladatelství „Yetti“ Brno), dnes jednatel, šéfredaktor a spolumajitel pražského nakladatelství Bondy. Dlouholetý člen Syndikátu novinářů, Klubu autorů literatury faktu (KALF) a Obce spisovatelů ČR. Držitel prestižní ceny „Prémie Miroslava Ivanova“ (2008), opakovaně literární „Ceny E. E. Kische“, ceny „Nejlepší povídka roku 2013“ České společnosti Sherlocka Holmese, držitel Ceny Nadace Jana Bauera „Literární pohár Jana Bauera za rok 2017“ („...za knihu Sex a erotika v dobách Karla IV. s přihlédnutím k celé jeho dosavadní tvorbě“) aj.
Autorské básně LYK vyšly v periodikách a sbornících (Stavitelé chrámu poezie, Řeka úsvitu, Almanach české poezie aj), autorský sborník celoživotní poezie "Areál. Remi Apostremi Niscence" vyšel roku 2019 v nakladatelství Yettí-Bondy Praha. Ve svých knihách vypráví o cestách po exotických zemích (Mexiko, Srí Lanka, Indie + návštěva Jeho Svatosti dalajlamy, Havaj…), jindy se obrací na fascinující domácí krajinu (České středohoří, Českosaské Švýcarsko, Český ráj, Podkrkonoší, Jizerské hory, Krkonoše aj.); píše monografie neobvyklých osobností (Berija, Druhý muž Stalinovy diktatury: Génius zla nebo reformátor?; Plavba proti smrti. Napříč Atlantikem po stopách Alaina Bombarda; Svatý Jan Nepomuk Neumann, Hravý šoumen Jiří Císler, 13. komnaty Andreje Babiše); je orientován na historii, mnohdy s přesahem do oblasti alchymie a magie, okultismu či tajemných pověstí a záhad všeho druhu (literatura faktu, románová trilogie, román). Prestižní publikací je „Sex a erotika v dobách Karla IV.“ (2016), která vzbudila značný zájem obecné i odborné veřejnosti. Filosofická publikace "K fenoménu soupatření, nikoli k soupeření" mu (společně s profesorkou PhDr. Annou Hogenovou, CSc jako spoluautorkou) vyšla roku 2022 v nakladatelsktví Univerzity Karlovy. Bližší informace o autorovi např. ve Slovníku Klubu autorů literatury faktu.
Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, obor „filozofie – ekonomické vědy“; paralelně studovanou KU v Praze, obor „orientalistika-sinologie“ nedokončil. Posléze vystudoval Muzejní propedeutiku (2013) a svoji třetí VŠ, pětileté studium na FTVS Karlovy univerzity, obor „Jóga a jógová terapie, Indická filozofie; Speciální TV“ , úspěšně dokončil roku 2017; doktorandské studium filosofie na katedře filozofie PF UK v Praze úspěšně dokončil roku 2022.
Pochází z vinařské rodiny, jako dítě parciálně vyrůstal v dědečkově rajhradském (Rajhradice-Loučka) sklípku, kde si zamiloval přátelská setkání místních vinařů, půvabné lidové malby na stěnách, procítěné moravské písničky účastníků. Dědeček se dožil vysokého věku, kdy nad ránem vypil svoji poslední skleničku z archivní „pistole“ (sedmičky), hlava mu upadla do knihy, jíž právě četl – a umřel. A to je přece ta nejkrásnější smrt pro vinaře, ne?!