Rytířská slavnost Mělník 2023

15. 4. 2023 proběhla historicky první rytířská slavnost Legátu Bohemia na mělnickém zámku Jiřího Lobkowicze.  

Organizační výbor si připravil skutečně pestrou paletu sleženou ze střípků historie českého národa, skvělých hudebních vystoupení, gastronomie, vín a charity. Úvod slavnosti proběhl v zámecké kavárně v duchu welcome drinku frizzante Vinařství Vajbar.

Hlavní část slavnosti probíhala v ulicích města, kterým prošel grandiózní, více než stopadesátihlavý průvod vedený historickými rytíři a hudebníky a pochopitelně v kostele svatého Petra a Pavla. Zde přivítal 1. legát Eques Branko Černý zúčastněné a nejprve je pozval na varhanní koncert Prof. Michala Novenko – „Okolo vinařského světa“. Následovalo žehnání insigniím a přijetí 12 nových a povýšení dvou stávajících členů Řádu. Vrcholem slavnosti bylo předání meče – osobního daru prvního prokonzula Eques Petra Marcinčáka OKT – nově vzniklému Legátu Bohemia. Průvod zamířil zpět na zámek.

V koncertním sále přivítal hosty Jiří Lobkowicz a pozval je na hudební vystoupení kvarteta cellistů Cello Republic, které zahrálo známé melodie z různých období – od Montyho čardáše, přes My way až po Bohemian Rhapsody. Následovala ochutnávka vín Chateau Mělník v historických vinných sklepích.

Celý večer pak strávili rytíři vína a jejich hosté v prostorách zámeckého restaurantu a na terasách nad řekou. Byl tu připraven bohatý raut, který doplnila velká prezentace vín českých vinařů. Jako hosté vystoupili i dovozci vín z Portugalska, Chile a Španělska. Hosty potěšily i míchané nápoje z Alkohol.cz a řemeslné pivo z mělnického pivovaru Němý medvěd.

Vrcholem večera byla charitativní tombola, jejíž výtěžek přes 60 000 Kč byl věnován mělnickému čtyřletému Patrikovi, kterému byl v lednu 2022 diagnostikován dětský autismus, porucha aktivity a pozornosti s výrazně narušeným vývojem expresivní i receptivní řeči s narušenou sociální interakcí. Kvůli autismu má problém se socializací a špatně si zvyká na nové věci. Bohužel k autismu se přidalo také ADHD.

Patrik má za sebou intenzivní ergoterapie díky nimž se ho podařilo alespoň trochu rozmluvit. Tyto terapie Senzorické integrace, které jsou zaměřené na smysly dětí a které by Patrikovi pomohly se dále učit a lépe zpracovávat smyslové informace, reagovat na ně a tím pozitivně ovlivňovat své chování jsou pro další kvalitu jeho života nezbytné. Tyto terapie jsou však velmi finančně náročné a Pojišťovna na ně bohužel nepřispívá.

Patrik má doma ještě dvě sestřičky 8 mi letou Olinku a 1,5 letou Toničku. Bohužel tatínek u této rodiny chybí a tak je Paní Markéta na vše sama, což samozřejmě celé situaci příliš nepřilepšuje, přesně naopak.